RIEŠENIE MODELOVÝCH SITUÁCIÍ SÚVISIACICH S OPATRENÍM ÚVZ SR Č. OLP/2640/2020 Z 18. 3. 2020
Na základe analýzy vybraných ustanovení Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR č. OLP/2640/2020 zo dňa 18. 3. 2020 v texte nižšie nájdete právne nezáväzné odporúčania pri riešení rôznych praktických (modelových) situácií, ktoré môžu vzniknúť. Množina modelových situácií nie je konečná a na základe ďalších skúseností a podnetov ju budeme aktualizovať.
Upozorňujeme, že uvádzané odpovede nie sú autorizovaným výkladom zo strany ÚVZ SR:
Situácia:
Vodič sa vráti na nákladnom aute zo zahraničia, aby vykonal povinný týždeň odpočinku. Dodržiaval všetky ochranné opatrenia, do styku s iným personálom neprišiel. Nemá inú možnosť ako sa vrátiť domov, kde spolu s ním býva aj manželka/partnerka. Vodič sa celý víkend zdržuje v inej miestnosti. Musí manželka vodiča podstúpiť povinnú 14-dňovú izoláciu?
Odpoveď:
Výnimka podľa bodu 4 Opatrenia ÚVZ sa vzťahuje len na vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania alebo vykladania tovaru. Ak je splnená táto podmienka, nie je existencia týždňového odpočinku v domácnosti dôvodom na vylúčenie (neaplikovanie) výnimky. Preprava, nakladanie alebo vykladanie tovaru po odpočinku však musia byť na území Slovenskej republiky.
Ak sú splnené podmienky výnimky, nevzťahuje sa na manželku/partnerku, resp. osoby žijúce v spoločnej domácnosti povinná karanténa, nakoľko ani na vodiča samotného sa nevzťahuje bod 1 opatrenia ÚVZ.
Situácia:
Vodič bol v Anglicku, kde bol cca štyri dni, kontaktoval svojho lekára a ten ho dal do karantény. V prípade takýchto vodičov, ktorých lekári dali do karantény, aj keď dodržali všetky potrebné ochranné opatrenia - vzťahuje sa na nich výnimka? Musia ju dodržať?
Odpoveď:
Podľa nášho názoru platí rozhodnutie o karanténe, hoci je urobené v rozpore s Opatrením ÚVZ. Vychádzame z ustanovenia § 51 zákona 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorého sú fyzické osoby povinné:
a) plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam podľa § 12 ods. 2 písm. a), d) až h) a opatrenia pri ohrozeniach verejného zdravia podľa § 48 ods. 4 písm. a) až d), f) až i) a n) nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva
Voči danému rozhodnutiu je nutné podať odvolanie s poukazom na výnimku. Následne môže lekár takémuto odvolaniu vyhovieť v plnom rozsahu, resp. o veci bude rozhodovať krajský hygienik.
Situácia:
Vodič, ktorý osobným autom chodí do Maďarska, tam nastúpi do nákladného auta/kamiónu, odtiaľ vykoná prepravu do niektorého z členských štátov a pri návrate opäť v Maďarsku sadá do svojho osobného auta a ide na Slovensko. Je povinný sa takýto vodič podrobiť povinnej izolácii?
Sú povinní podrobiť sa izolácii jeho rodinní príslušníci? Vodič dodržuje všetky povinné ochranné opatrenia.
Odpoveď:
Ako už bolo uvedené, výnimka podľa bodu 4 Opatrenia ÚVZ sa vzťahuje len na vodičov nákladnej dopravy, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky za účelom prepravy, nakladania alebo vykladania tovaru. Vstup za účelom odpočinku nie je splnenie podmienok udelenej výnimky. Pokiaľ šofér neplní túto podmienku, je povinný podstúpiť karanténu.
Pre práce v Maďarskej republike platí ešte osobitná výnimka podľa bodu 7 Opatrenia ÚVZ a to, ak je výkon práce (prevádzka zamestnávateľa) do 30 km od hranice, pričom sa má na mysli vzdušná čiara.
Situácia:
Vodič/viacerí vodiči (3-4) spoločne cestujú osobným autom do Rakúska, tam majú materskú firmu a presadnú do kamiónov, vykonajú prepravy a opäť všetci spoločne jedným autom cestujú domov na Slovensko. Podliehajú títo vodiči povinnej izolácií? Podliehajú povinnej izolácií ich rodinní príslušníci, aj keď dodržali všetky ochranné opatrenia?
Odpoveď:
Títo vodiči podliehajú povinnej karanténe podľa bodu 1 opatrenia UVZ, nakoľko nespĺňajú podmienku vstupu za účelom prepravy, nakladania alebo vykladania tovaru. Z uvedeného dôvodu sa karanténa vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti.
Situácia:
Vodičovi pri návrate do SR kamiónom polícia nariadila karanténu a rovnako aj obvodný lekár a potvrdil to pri odvolaní krajský hygienik, aj keď podliehal výnimke podľa bodu 4 Opatrenia ÚVZ. Vodič dodržal všetky potrebné ochranné opatrenia a nemá žiadne príznaky ochorenia. Ako má ďalej postupovať? Musí zostať v karanténe, aj keď by sa na neho nemala vzťahovať?
Odpoveď:
Áno, toto rozhodnutie potvrdené krajským hygienikom je potrebné rešpektovať a treba dodržiavať nariadenú karanténu. Čo sa týka ďalšieho postupu, na preskúmanie takéhoto rozhodnutia mimo odvolacieho konania je v prvom prípade oprávnený subjekt – Hlavný hygienik SR.
Dôvody, prostredníctvom ktorých je možné takéto rozhodnutie preskúmať, ustanovuje § 65 ods. 2 správneho poriadku tak, že „Správny orgán príslušný na preskúmanie rozhodnutia ho zruší alebo zmení, ak bolo vydané v rozpore so zákonom, všeobecne záväzným právnym predpisom alebo všeobecne záväzným nariadením. Pri zrušení alebo zmene rozhodnutia dbá na to, aby práva nadobudnuté dobromyseľne boli čo najmenej dotknuté.“ V tomto prípade išlo o rozhodnutie vydané v rozpore s opatrením UVZ.
V danej situácií je možný ešte jeden variant a to, že samotný lekár by na základe podnetu od účastníka rozhodol v rámci autoremedúry (opravy vlastného rozhodnutia) tak, že by mu v plnej miere vyhovel. To však môže vykonať len na základe podnetu od účastníka konania.
Situácia:
Ak lekár a polícia nariadila 14-dňovú povinnú izoláciu, môže ju osoba stráviť aj na inom mieste ako v mieste svojho trvalého bydliska? Napríklad na chate, aby sa vyhol kontaktu s rodinnou a tá nemusela byť v karanténe?
Odpoveď:
Áno, karanténa nemá určené miesto jej priebehu. Ide však o otázku praktickej realizácie takéhoto riešenia. Osoba v karanténe nemôže opustiť miesto karantény a potrebuje pomoc napr. v otázke zásobovania.
Situácia:
Mnoho podnikov a výrobných spoločností sa zatvára, a tým pádom ubúdajú našim dopravcom prepravy. Ako má dopravca postupovať v prípade, že nemôže dať svojmu vodičovi prácu? Má mu dať neplatené voľno, prekážky v práci alebo ukončiť pracovný pomer?
Odpoveď:
Na základe uvedeného znenia otázky vychádzame z predpokladu, že na strane zamestnávateľov vzniká nemožnosť prideľovať prácu z dôvodu zníženia objednávok (teda nie prevádzkové chyby u zamestnávateľa).
Ak nie je možné so zamestnancom dohodnúť výkon práce z domu, vzhľadom na povahu práce, a nie je možné zamestnancom prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy, ide o „inú“ prekážku v práci na strane zamestnávateľa podľa ustanovenia § 142 ods. 3 Zákonníka práce. Ak nemôže prideľovať zamestnávateľ prácu, ide o prekážky na strane zamestnávateľa, pri ktorých patrí zamestnancom náhrada mzdy v sume priemerného zárobku.
Zamestnávateľ má nasledovné možnosti
1. Ak pôsobia u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov, uzatvoriť s nimi
a) dohodu s vymedzením vážnych prevádzkových dôvodov a možnosťou určenia zníženej náhrady mzdy, minimálne však 60% priemerného zárobku,
b) dohodu s úpravou konta pracovného času s možnosťou presunúť neodpracované hodiny na budúce obdobie; povinnosť platiť náhradu mzdy v sume základnej zložky mzdy zamestnanca však trvá aj počas obdobia, kedy nepracuje, resp. pracuje menej.
2. dohodnúť so zamestnancom čerpanie náhradného voľna, ak má nakumulované,
3. na žiadosť zamestnanca poskytnúť mu pracovné voľno,
4. ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca za čas
a) jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz,
b) karantény,
c) ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.
Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Podmienky a rozsah finančného zabezpečenia zamestnanca počas trvania uvedenej prekážky v práci upravuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.
V zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca má zamestnanec nárok na náhradu príjmu od zamestnávateľa počas prvých 10 dní trvania PN, resp. karanténneho opatrenia, a to vo výške 25 % denného vymeriavacieho základu počas prvých troch dní karantény a 55 % od štvrtého do desiateho dňa karantény (za predpokladu, že nemá príjem z uvedeného zamestnania). Od jedenásteho dňa má zamestnanec za predpokladu absencie príjmu nárok na nemocenské podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu. SZČO, dobrovoľne nemocensky poistené osoby a poistenci v ochrannej lehote majú nárok na nemocenské za uvedených podmienok od prvého dňa nariadeného karanténneho opatrenia.
5. skončiť pracovný pomer
a) dohodou uzatvorenou so zamestnancom; treba brať na zreteľ aj podmienky odstupného, resp. iné nároky vyplývajúce zo zmluvy
b) výpoveďou z dôvodu nadbytočnosti, treba však upozorniť, že je potrebné
i, prijať vopred rozhodnutie zamestnávateľa,
ii, prerokovať rozhodnutie zamestnávateľa so zástupcom zamestnancov, resp. zamestnancom,
iii, ponúknuť inú vhodnú prácu, ak takú zamestnávateľ má a až následne
iv, doručovať výpoveď s podmienkou zrušenia pracovného miesta až po uplynutí výpovednej lehoty.
Rovnako treba brať na zreteľ aj podmienky odstupného, resp. iné nároky vyplývajúce zo zmluvy.
Situácia:
Vodič sa vráti na Slovensko za účelom vykonania vykládky. Keďže automobilový výrobcovia (napr. VW) zatvorili svoje prevádzky a vodič nebude môcť uskutočniť ďalšiu prepravu, nakoľko jeho zamestnávateľ je viazaný prevádzkou autoliniek (napr. VW). Bude takýto vodič musieť podstúpiť povinnú 14-dňovú izoláciu? Alebo budú musieť túto izoláciu podstúpiť aj osoby, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti?
Odpoveď:
Takýto vodič a ani osoby, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, nemusia podstúpiť karanténu. Vodič nákladnej dopravy môže vstupovať bez obmedzenia na územie SR ak preukáže, že vstup je za účelom prepravy, nakladania alebo vykladania tovaru. Už samotná realizácia prepravy, ktorá dodatočne odpadne, nie je dôvodom straty výnimky. Kľúčovým je účel vstupu v čase vstupu.
Situácia:
Čo ak sa vodič dozvie skutočnosť, že nebude vykonávať nasledujúcu prepravu až po napr. vykonaní povinného týždňového odpočinku (dodržal všetky ochranné opatrenia, v domácnosti, kde s ním žije manželka nosil vždy rúško a pod., teda dodržal aj domácu izoláciu v čase, keď bol doma). V takomto prípade bude povinný nastúpiť na povinnú izoláciu? A ak áno, odkedy sa mu bude rátať – ak už bol v domácej izolácii, napr. dva dni.
Odpoveď:
Ako sme už uvádzali. Ak ide o vodiča nákladnej dopravy, ktorý vstúpil na územie SR za účelom prepravy, nakladania alebo vykladania tovaru vzťahuje sa na neho výnimka. Ak aj dodatočne odpadne dôvod prepravy, už nepôjde o osobu, ktorá vstupuje na územie Slovenskej republiky. Takýto vodič a ani osoby, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, teda nemusia podstúpiť karanténu.
Poznámka:
Nad rámec všetkých odpovedí si dovolíme upozorniť, že ak osoba, na ktorú sa bude vzťahovať výnimka, bude vykazovať znaky ochorenia, ktorých si bude vedomá a napriek tomu nevyhľadá potrebnú odbornú lekársku pomoc, môže byť stále postihovaná, napr. v zmysle ustanovení Trestného poriadku.
Posledná aktualizácia: 06. 04. 2020