Ódorova „atómovka“ zdecimuje dopravu

Ódorova „atómovka“ zdecimuje dopravu

Medzi 100 opatreniami na konsolidáciu štátneho rozpočtu na ďalšie tri roky sú aj také, ktoré zdecimujú cestnú dopravu.

Zvýšenie sadzieb z mýta pre nákladné autá má za tri roky priniesť navyše 511 miliónov eur, dodatočné spoplatnenie ďalších úsekov ciest vrátane intravilánov v mestách ďalších 151 miliónov eur a zvýšenie cien nafty a benzínu 184 miliónov eur. V roku 2024 by tak dopravcovia s vozidlami viac ako 3,5 t, čo sú aj menšie rozvážkové vozidlá, nielen ťažké kamióny, na mýte zo zvýšených sadzieb a rozšírenia spoplatnenej siete zaplatili o 126 mil. eur viac ako sa naplánovalo na tento rok, čo predstavuje 54-percentný nárast, a v roku 2025 už o 262 mil. eur viac, čo by predstavovalo nárast o 115 %.

Spomínané opatrenia premiéra Ľudovíta Ódora sú preto doslova „atómovou bombou“ pre cestnú dopravu. Vzhľadom na zlý stav dopravného sektora podnikatelia nedokážu uvedené nárasty zvládnuť bez zvyšovania cien služieb a prepravovaných tovarov, čo v konečnom dôsledku opäť zrýchli infláciu a spomalí ekonomický rast. Práve rast inflácie je pre Slovensko podľa analytikov jeden z najväčších problémov a konsolidačné opatrenia by ju nemali zvyšovať.

Doprava a logistika predstavuje 5,9 % slovenského HDP, avšak ovplyvňuje prakticky celé hospodárstvo, keďže od dopravy závisí fungovanie priemyslu, zásobovanie firiem i obchodov, ktoré zabezpečujú základné životné potreby.

Pavol Piešťanský, MBA, prezident združenia


Zdroj: ČESMAD Slovakia

Posledná aktualizácia: 06. 10. 2023