Karty do autolekárničiek si možno aj stiahnuť. Na vlastné riziko

Ministerstvo nevydá predlohu karty prvej pomoci. Necháva to na výrobcov autolekárničiek.
Kartu prvej pomoci, ktorá musí by od 1. júla povinnou súčasťou autolekárničky, by vodiči zatiaľ zháňali márne. Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že všetky typy kariet, ktoré sa šírili internetom, sú neplatné.
Napriek tomu sa ministerstvo nechystá vydať oficiálnu kartu. Vyrábať ju môže hocikto a karty nemusia vyzerať rovnako. „Podmienkou je, aby spĺňala náležitosti vyhlášky, ktorú teraz dokončujeme," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Vo vyhláške budú presne stanovené pokyny, ktoré musia byť na karte.
Návod, ako zastaviť krvácanie, musí napríklad znieť: „Ranu zakry sterilnou gázou a pevne obviaž obväzom. Ak obväz rýchlo presakuje, stlač rukou, končatinu nadvihni. Pri krvácaní z nosa alebo z úst daj hlavu do polohy na boku!" Na kartách na internete v pokynoch posledná veta chýba. Vyhláška sa odvtedy ešte spresňovala.
Vo vyhláške bude aj popis obrázkov poskytovania prvej pomoci. „Graficky sa obrázky na kartách rôznych výrobcov môžu líšiť, nie však obsahovo," hovorí Čižmáriková.
Vyhláška začne platiť od apríla, vtedy zrejme výrobcovia autolekárničiek dodajú na trh aj prvé platné karty.
Dopravný expert Jozef Drahovský na blogu upozornil, že tým, že ministerstvo nestanovilo presnú predlohu, môže podmieniť požiadavky autorov jednotlivých návrhov na uhradenie autorských práv.
Ministerstvo oponuje, že autorský zákon sa na naplnenie znenia vyhlášky vzťahovať nemôže. „Textová časť karty aj špecifikovanie grafickej časti vychádza zo všeobecne známych a dostupných postupov pri poskytovaní prvej pomoci. Právny predpis nie je dielom v zmysle autorského zákona," tvrdí Čižmáriková.
Vytvoriť predlohu karty ministerstvo nechce, keďže by tým údajne „podstatne sťažili situáciu výrobcom autolekárničiek, keďže každá lekárnička má iný rozmer". Minimálne rozmery karty musia byť 18-krát 10 centimetrov a musí byť vo vodovzdornom a prachuvzdornom obale. Jej cena by nemala presiahnuť jedno euro.
„Práve pre jej nízku cenu a dostupnosť u výrobcov autolekárničiek vodičom neodporúčame sťahovať si neoverené karty z internetu. Odporúčame kúpiť si ju u výrobcov, ktorí musia deklarovať zhodu s vyhláškou," povedala hovorkyňa.
Polícia povinné zavedenie kariet víta. „Z doterajších skúseností vieme, že 90 percent vodičov absolútne nevedelo poskytnúť prvú pomoc. Každý by si mal uvedomiť, že autolekárnička aj s kartou môže pomôcť zachrániť zdravie alebo život," povedal hovorca policajného prezídia Martin Korch.
Ak bude po 1. júli karta v autolekárničke chýbať alebo bude nesprávna, môže policajt vodičovi na mieste uložiť pokutu do 60 eur, v správnom konaní až do 100 eur.

***

Čo bude na karte
Na prednej strane: linky tiesňového volania, pokyny, farebné obrázkové piktogramy, ako zachrániť život. Žadná strana: slovný opis pomoci pri rôznych úrazoch a zdravotných problémoch.
Karta má byť vyrobená z nepremokavého a prachuvzdorného materiálu.
Povinná je od l. júla.


Zdroj: SME

Posledná aktualizácia: 03. 02. 2020