Benzín do leta ešte zdražie. Možno až o sedem centov

Vývoj cien ropy nepraje dovolenkárom. Čierne zlato posledné dni výrazne zdražuje a ohrozuje optimistickú vidinu lacného benzínu či nafty pri cestách za letnými dovolenkami. Liter Naturalu 95 vyjde teraz na 1,130 eura (34 korún) a nafty na1,100 eura (33,10 koruny).
Tieto sumy však vychádzajú z cien ropy okolo 60 dolárov za barel. Surovina však po správach o oživení americkej ekonomiky už prekročila 70 dolárov, nárast ešte nemusí byť konečný.
„Ropa môže poskočiť k 80 dolárom za barel a potom očakávam, že nastane pokojnejšie obdobie,“ odhadol pre Pravdu vývoj cien čierneho zlata na najbližšie týždne šéf Slovnaftu Oszkár Világi. V prípade, že by sa prognóza najvyššieho muža najväčšieho predajcu palív na trhu naplnila, benzíny a nafta by do júla mohli podľa prepočtov Pravdy zdražieť postupne asi o sedem centov na liter (dve koruny). Trh na Slovensku reaguje na ceny palív na burze v holandskom Rotterdame, ktoré sa odvíjajú od cien ropy. „Marže boli doteraz pre krízu veľmi nízke, a tak očakávame, že na zdraženie ropy zareagujú aj ceny palív na burze v Rotterdame,“ dodáva Világi. Podľa neho má rafinéria málo možností, ako prispieť k zmierneniu dosahov na spotrebiteľov.
„Rafinéria má vplyv len asi na desatinu konečnej ceny palív. Keď si z finálnej ceny odrátame náklady na nákup ropy a dane, zostáva nám zhruba 10 percent na pokrytie všetkých nákladov na spracovanie, distribúciu a predaj produktov vrátane zisku,“ dodáva.
Ceny benzínov a nafty očistené od daní sú na Slovensku aktuálne pod európskym priemerom. Od februára tohto roka sa pritom ceny benzínov na litri zdvihli spolu už o 13,7 centa (4,10 koruny).

Zdroj: Pravda

Posledná aktualizácia: 03. 02. 2020