Naviazanie podpory udržania zamestnanosti na Covid automat spôsobí problémy

Naviazanie podpory udržania zamestnanosti na Covid automat spôsobí problémy

BRATISLAVA (11. júna 2021) – Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia sa pripája k iniciatívam, ktoré požadujú zachovanie princípu plošného poskytovania príspevkov na mzdy v súvislosti s podporou a udržaním zamestnanosti. Podľa združenia cestných dopravcov by sa podpora na udržanie zamestnanosti vo forme Prvá pomoc PLUS na pokles tržieb mala predĺžiť až do konca roka 2021. Keďže od 1. januára 2022 by mal začať platiť permanentný „kurzarbeit“, bola by tak zachovaná kontinuita tejto - nielen pre dopravcov, nevyhnutnej pomoci zo strany štátu.

Vládou SR schválené naviazanie podpory udržania zamestnanosti na tzv. Covid automat spôsobí viacero problémov pre rôzne segmenty. Združenie ČESMAD Slovakia chce upozorniť na to, že napríklad pre segment medzinárodnej osobnej pravidelnej a nepravidelnej dopravy alebo aj pre činnosť cestovných kancelárii nemá tzv. Covid automat praktický význam.

Dôvodom je, že segment medzinárodnej osobnej dopravy i turistický ruch je naviazaný na opatrenia v cestovaní do zahraničia a návratu domov, resp. na opatrenia vstupu občanov iných štátov na územie Slovenskej republiky. Tieto opatrenia sa síce uvoľnili, ale stále je ich veľké množstvo, a tak združenie odhaduje, že objem tržieb z tejto činnosti v roku 2021 neprekročí 30 % - 40 %, teda dá sa v tržbách očakávať prepad 60 % - 70%, a to bez ohľadu na to, v akej farbe Covid automatu sa okresy na Slovensku budú nachádzať.

Mgr. Roman Kment
poverený generálny tajomník


Zdroj: ČESMAD Slovakia

Posledná aktualizácia: 11. 06. 2021